Gala finałowa festiwalu odbyła się 21 czerwca br. w hotelu Sheraton w Sopocie. O nagrody główne walczyło 13 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 26 słuchowisk Teatru Polskiego Radia oraz 8 produkcji radiowych dla dzieci i młodzieży
Reżyser spektaklu „Posprzątane”, Agnieszka Lipiec-Wróblewska, po odebraniu nagrody podkreśliła, że jest to nagroda dla wszystkich, którzy pracowali przy spektaklu, zarówno dla aktorów Agaty Kuleszy, Dominiki Kluźniak, Aleksandry Koniecznej, Wiktorii Gorodeckiej i Piotra Adamczyka jak i dla realizatorów i scenografów. – Było to dość dynamiczne i wybuchowe spotkanie, bo spotkaliśmy się w pracy po raz pierwszy – dodała.
Oprócz Grand Prix w ramach festiwalu przyznano też nagrody w kilkunastu innych kategoriach. Nagrodę w kategorii reżyseria spektaklu teatralnego otrzymał Wawrzyniec Kostrzewski za przedstawienie „Listy z Rosji” zrealizowane na podstawie książki Astolphe’a de Custine’a. Z kolei nagrodą za reżyserię słuchowiska „Lento Rubato” uhonorowano Annę Wieczur-Bluszcz.
Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Danuta Stenka występująca w „Lilli Wenedzie”. Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizyjnym przypadła Joannie Szczepkowskiej za role Kobiety z Parasolką i Gołej Baby w jej autorskim spektaklu „Goła Baba”.
Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym uznany został Stanisław Brudny, który wystąpił w „Ten jeden moment przed świtem”. Za najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym nagrodę otrzymał Piotr Adamczyk za role w spektaklach „Posprzątane” oraz „Listy z Rosji”. Za nieobecnego laureata nagrodę odebrali reżyserzy.
Za zdjęcia w spektaklu telewizji „Posprzątane” nagrodę otrzymał operator Jan Holoubek. Konkursowe spektakle oceniało w tym roku jury pod przewodnictwem aktorki Grażyny Barszczewskiej. W składzie sędziowskim znaleźli się także pianista, kompozytor i aranżer Włodek Pawlik, scenarzysta i reżyser filmowy Maciej Pieprzyca, dramatopisarz i reżyser Tomasz Man oraz reżyser, scenograf i grafik Janusz Wiśniewski.
Słuchowiska teatralne oceniali, pod przewodnictwem kompozytora Piotra Mossa, medioznawcza i teoretyk radia Joanna Bachura-Wojtasik, aktor i reżyser Krzysztof Gordon, pisarz i tłumacz Antoni Libera oraz aktor i reżyser Henryk Rozen.
Nagroda specjalna
Wielkie Nagrody Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie otrzymali w tym roku Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. Nagrodę Publiczności otrzymał spektakl Teatru Telewizji „Listy z Rosji” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Za najlepsze słuchowisko publiczność uznała „Nie jestem wielbłądem”, którego autorem i reżyserem jest Marcin Troński.
W trakcie tegorocznych „Dwóch Teatrów” odbył się już po raz drugi konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Najlepszym okazało się słuchowisko „Labirynt” według tekstu Grzegorza Kasdepke i w reżyserii Waldemara Modestowicza.
***
A oto wykaz laureatów i fundatorów wszystkich nagród radiowych w obu kategoriach słuchowisk:
Jury w składzie: Piotr Moss – przewodniczący, Joanna Bachura-Wojtasik, Krzysztof Gordon, Antoni Libera, Henryk Rozen, po wysłuchaniu 26 słuchowisk nominowanych do finału festiwalowego przyznało następujące nagrody:
GRAND PRIX dla najlepszego słuchowiska otrzymuje „Lilla Weneda” według dramatu Juliusza Słowackiego:
za adaptację – Dariusz Błaszczyk, Iwona E. Rusek
za reżyserię – Dariusz Błaszczyk
za realizację akustyczną – Paweł Szaliński
za realizację muzyki – kompozytorzy: Maciej Filipczuk , Michał Żak, Jacek Hałas,
wykonawcy: Barbara Songin, Katarzyna Timingeriu, Zofia Barańska.
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia.
GRAND PRIX ufundował Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A.
Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowisk zgłoszonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia otrzymują:
– Jerzy Janusz Fąfara, autor słuchowiska „A był wśród nich jeden Samarytanin” zgłoszonego przez Radio Rzeszów,
– Sylwester Woroniecki, autor i reżyser słuchowiska „Świadectwo – Piątka z Poznania” zgłoszonego przez Radio „Merkury” Poznań i Polskie Radio Szczeci.
Nagrodę ufundował Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Nagrodę za reżyserię słuchowiska Marka Kochana „Lento rubato” otrzymuje Anna Wieczur-Bluszcz.
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia.
Nagrodę ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.
Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymuje Marek Kochan za scenariusz słuchowiska „Lento rubato” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia.
Nagrodę ufundowała Grupa LOTOS.
Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymuje Andrzej Bart za scenariusz słuchowiska „Fabryka muchołapek” według własnej powieści.
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 3 Polskiego Radia.
Nagrodę ufundowała Grupa Energa.
Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowisk: ”Zwierzęca zajadłość”, „Tam, gdzie rosną poziomki” w reżyserii Mariusza Malca, „Nie jestem wielbłądem” w reż. Marcina Trońskiego, „Fabryka muchołapek” w reż. Andrzeja Barta, „Policja” w reż. Martyny Quant – otrzymuje Andrzej Brzoska.
Nagrodę ufundowało Radio Gdańsk S.A.
Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne została przyznana Tomaszowi Obertynowiza opracowanie muzyczne słuchowisk: „Supernova live” w reżyserii Waldemara Modestowicza (Program 3 PR), „Panny z Wilka” w reż. Dariusza Błaszczyka (Program 1 PR), „Ten jeden moment przed świtem” w reż. Waldemara Modestowicza (Teatr PR)
Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Sopotu.
Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymuje Danuta Stenka za rolę Gwinony w słuchowisku „Lilla Weneda” w reżyserii Dariusza Błaszczyka.
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia
Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdańska.
Nagrodę aktorską za rolę męską otrzymuje Stanisław Brudny za rolę w słuchowisku „Ten jeden moment przed świtem” Tomasza M. Trojanowskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia.
Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdyni.
Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą otrzymuje Monika Kwiatkowska za rolę Joli w słuchowisku „Panny z Wilka” w reżyserii Dariusza Błaszczyka.
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 1 Polskiego Radia.
Nagrodę ufundowało Lotto.
Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską otrzymuje Zdzisław Wardejn za rolę Generała w słuchowisku „Policja” Sławomira Mrożka w reżyserii Martyny Quant.
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Teatr Polskiego Radia.
Nagrodę ufundowało Lotto.
Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymuje Marcin Troński, autor i reżyser słuchowiska „Nie jestem wielbłądem”.
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 2 Polskiego Radia
Honorową nagrodę zespołową dla producenta słuchowisk otrzymał Program 2 Polskiego Radia.
Ponadto Jury postanowiło przyznać pozaregulaminowe honorowe wyróżnienia. Otrzymują je:
- Swietłana Anikiej za rolę tytułową w słuchowisku „Sońka” w reżyserii Krzysztofa Kiczka. Słuchowisko zgłoszone przez Polskie Radio Katowice.
- Aleksander Kościów za niekonwencjonalną obecność artystyczną w słuchowisku „Lento rubato” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Słuchowisko zgłoszone przez Program 2 PR.
***
Jury w składzie: Anna Cieślak, Dorota Landowska, Joanna Pach-Żbikowska, Małgorzata Ryś, Romuald Wicza-Pokojski, po wysłuchaniu 8 słuchowisk zgłoszonych do konkursu wybrało najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży XVII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2017”.
Nagrodę otrzymało słuchowisko „Labirynt” w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Jury podzieliło nagrodę w następujący sposób:
– autor – Grzegorz Kasdepke
– reżyser – Waldemar Modestowicz
– realizator akustyczny – Maciej Kubera
– ilustrator muzyczny – Tomasz Obertyn
– za rolę Julka – Bernard Lewandowski
Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 1 Polskiego Radia.
Nagrodę ufundował Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Ponadto jury postanowiło przyznać honorowe wyróżnienie dla twórców słuchowiska „A morze nie?” Maliny Prześlugi w reż. Dobrosławy Bałazy.
Źródło: polskieradio.pl