Anna Wieczur reżyserka filmowa, teatralna, operowa, radiowa i telewizyjna

Warning: Undefined array key 1 in /usr/home/pixeye/domains/wieczur.com/public_html/wp-content/themes/wieczurbluszcz/single.php on line 22

Prapremiera „Płuc” D. Macmillana w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie


PRAPREMIERA SPEKTAKLU „PŁUCA”

24  kwietnia na małej scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbędzie się polska prapremiera sztuki „Płuca”, której autor, Duncan Macmillan, jest nagradzanym angielskim dramatopisarzem i reżyserem teatralnym młodego pokolenia.

„Płuca” to mądra, aktualna, niezwykle zabawna i bardzo wzruszająca opowieść o pokoleniu, którym kieruje niepewność, wątpliwości, stres i strach przed rozpadem znanego świata, o odpowiedzialności i dojrzewaniu do rodzicielstwa w czasach globalnego niepokoju, terroryzmu i napiętych stosunków politycznych. Młodzi bohaterowie Macmillana zdają sobie sprawę, że w dobie zagrożeń środowiska i zmian klimatycznych decyzja o sprowadzeniu na świat nowego człowieka to duży krok dla ich związku, ale jeszcze większy krok dla narażonej na zagładę planety. Muszą zweryfikować własne przekonania, zmierzyć się z konsekwencjami swoich decyzji, pokonać lęki, podjąć ryzyko i przede wszystkim zawalczyć o miłość. Bo „Płuca” to także uniwersalna opowieść o miłości – niedoskonałej, trudnej, ale prawdziwej. Takiej, od której brakuje tchu.

Polską prapremierę tej niezwykle dowcipnej sztuki autorstwa Macmillana przygotuje Anna Wieczur-Bluszcz – scenarzystka i reżyserka teatralna, filmowa, radiowa, telewizyjna, a zagrają młodzi aktorzy tarnowskiego teatru: Ewa Jakubowicz i Filip Kowalczyk.

Dramat otrzymał nagrodę The Off West End Theatre Awards  w kategorii „najlepsza nowa sztuka” 2013 roku.

„Charakterystyczna, nieprzyzwoita historia miłosna Duncana Macmillana jest brutalnie szczera, zabawna, ostra i aktualna. Jest odważnie napisana i zdumiewająco skonstruowana. Daje głos pokoleniu, dla którego niepewność jest sposobem na życie.”

„The Guardian”

Duncan Macmillan, „Płuca”, tłumaczenie: Anna Gujska, reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz, scenografia: Ewa Gdowiok, ruch sceniczny: Leszek Bzdyl, reżyseria światła: Paulina Góral

Występują: Ewa Jakubowicz, Filip Kowalczyk

Prapremiera: 24 kwietnia 2018 r.

Kolejne spektakle: 27,28,29 kwietnia, 4,5,6 maja, 1,2 czerwca 2018 r.

źródło: teatr.tarnow.pl


© Anna Wieczur